Islámský stát doporučuje svým bojovníkům používat šifrování


Krátce po tom, co se Islámský stát přihlásil k odpovědnosti za smrtící teroristické útoky v Bruselu, ke kterým došlo v úterý, jeho skupina kybernetické bezpečnosti a jeho odborníci, začali radit džihádistům v Belgii, jak zůstat v bezpečí a bránit se  policii a zpravodajskému vyšetřování.

isis.enc

Oproti úsměvnému návodu z minulého roku, který ve skutečnosti ani nepocházel od IS a byl prokazetelně určen jen pro běžné zabezpečení soukromí, současná doporučení vypadají o poznání rozumněji a pokud budou dodržena, mohou dosáhnout toho, že odhalování komunikace IS, bude do budoucna pro policii o dost větší problém, než doposud.A to pomíjíme tristní skutečnost, že policie ani bez těchto opatření, nebyla ani v jednom případě schopna, nebo ochotna, cokoliv odhalit.

Až napříště tedy, Electronic Foundation IS, všem svým bratrů a bojovníkům doporučuje, dodržovat následující pravidla bezpečné komunikace:

– Vyhýbat se používání internetu v případě, pokud není použit nějaký anonymizační prostředek ke skrytí identity, jako například Tor, nebo adekvátní VPN.I když Tor nelze považovat za zcela bezpečný způsob komunikace, je to určitě lepší než nic a pokud by ho používali všichni sympatizanti IS, policii se tak už pro ni doposud neřešitelná situace v odhalování útočníků IS, ještě zkomplikuje.

– Používat šifrování všech “jihadies” souborů a při mazání použít nástroje, které soubory fyzicky odstraní z disku, či jiného media.To je klíčové, pokud se dostane zařízení do nepovolaných rukou, tedy do rukou policie.

– Pro připojení k internetu používat výhradně bezpečné operační systémy, jako Tails OS a Qubes OS a v případě připojení zařízení k internetu se jiným produktům vyhýbat.Toto je klíčová záležitost, jelikož korporátní systémy nelze už z principu považovat za bezpečné.

– Vyhýbat se sociálnám sítím a nesdílet tak informace s ostatními džihádisty.

Vzhledem k tomu, že zpráva je v angličtině spíše než v arabštině, která je používána pro většinu zpráv ISIS, je zřejmé, že není určena jen bojovníkům IS, ale že má oslovit širokou veřejnost a nejspíše i oficiální místa.Jejím cílem tak může být snaha, vyprovokovat akce vedoucí k omezování šifrování v západním světě.

Motivy IS jsou tak stále nejasné a je zřejmé, že pokud by snaha o omezení šifrování zákonem vedla k úspěchu, poškodilo by to IS až na posledním místě a je tedy na místě uvažovat, komu by postavení šifrování mimo zákon, přineslo především prospěch a proč může mít někdo stojící v pozadí IS na tomto zájem.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s