Je vrchní vakcinolog šarlatán, nebo jen nekompetentní?


Na české zdravotnické scéně, v posledních dnech vznikla docela bizarní situace.Na půdě fakultní nemocnice v Hradci Králové, jejímž ředitelem je MUDr. Roman Prymula, který je současně také předsedou České vakcinologické komory, už nějakou dobu nabízí služby, Ambulance tradiční čínské medicíny (TCM).Zdravotnický deník se k této situaci vyjádřil následovně: “díky výslovnému povolení ministerstva zdravotnictví mohou (osoby z Číny) na českých pacientech praktikovat šarlatánství”.Autor článku na ZD si  nebere sevítky a dále v článku píše, že “ministerstvo  hradeckou nemocnici v šíření šarlatánství podporuje”.Všechny tyto šarlatánské rejdy se pak dějí za podpory a pod dohledem MUDr. Prymuly, který je, jak už bylo zmíněno, ředitelem právě této hradecké fakultní nemocnice.

images

Osobně nemáme žádný velký problém s tím, že si MUDr. Prymula, na půdě “své” nemocnice otevřel za podpory Ministerstva zdravotnictví, slovy autora článku na webu ZD, nevědeckou šarlatánskou praxi, jelikož samotná  oficiální medicína, má v některých případech, k vědeckosti taky na míle daleko.Tedy neměli by jsme s tím problém, pokud by zde nebylo, jedno velké ALE, které tu ovšem je.

Protože MUDr. Prymula, není jen obyčejným ředitelem jedné nemocnice, ale také právě předsedou České vakcinologické společnosti, je tak považován za fundovanou autoritu v oblasti medicíny a mnohé mainstreamové weby, jako například iDnes a nebo Týden, ho široké veřejnosti prezentují jako experta a jeho autority tak ve svých článcích beze zbytku využívají.Autoritou MUDr. Prymuly, se dokonce zaštiťuje i SÚKL, ve svém prohlášení o bezpečnosti vakcíny PRIORIX.Pan doktor bývá také hostem v různých TV pořadech, takže nebudem ani moc přehánět, když napíšeme, že je tak širokou veřejností i vnímán.Nyní ovšem web ZD, prezentuje MUDr. Prymulu, jako ředitele nemocnice, na jejíž půdě, se s jeho požehnáním, provozují šarlatánské praktiky.Je to ale ještě o dost horší, protože jak dále autor článku píše “potvrdil nám ředitel nemocnice Roman Prymula, že čínská medicína u nich lékařsky „spadá pod internu“ a “pokud se aplikuje v rámci vnitřního lékařství, je otázkou, zda jde o léčbu lege artis – tedy na náležité odborné úrovni podle § 4 odstavec 5 zákona č. 372/2011 Sb”.Označit někoho jako šarlatána, je jistě bez pochyby nelichotivé, ale vyslovit podezření, že někdo neléčí v souladu s lege artis, vlastně znamená, že neléčí zákonným způsobem, což by mohlo mít i soudní dohru.

Lze tedy MUDr. Prymulu a vůbec celé Ministerstvo zdravotnictví nadále vnímat jako seriozní autority, když umožňují praktikovat šarlatánské metody přímo na půdě fakultní nemocnice a je zde dokonce důvodné podezření, že tolerují léčbu v rozporu s lege artis?Na mnoha mainstreamových webech, přitom stále visí články v nichž MUDr. Prymula a Mzčr vystupují jako uznávané autority a přitom současně vydávají takováto diletantská rozhodnutí, a dávají šarlatánům zelenou.Vysvětlením může tak být snad jen to, že žijeme v totálně absurdním systému, kde pravá ruka neví, co dělá levá.Přitom ani sám MUDr. Prymula, ani nikdo jiný, nedokáže rozumně odpovědět na to, proč je pavědecká čínská medicíná, “léčící” prostřednictvím neznámých energií a dalších obskurních metod, v hradecké nemocnici vlastně prosazována.Pro ZD se pak MUDr. Prymula vyjádřil: „Nejsem vyznavačem TCM a nebudu pronikat do jejích detailů… Nejsem vůbec příznivec alternativní medicíny”.MUDr. Prymula tedy není vyznavačem TCM, a vůbec pak alternativní medicíny, ale přesto ve svém zařízení, jehož je ředitelem, umožnil z nějakých nejasných důvodů, její praktikování, takže toto jeho prohlášení vyznívá naprosto zmateně a nejsme z něho příliš moudří.

Tyto skutečnosti pak musí všechny ty, kteří doposud snad tomuto zdravotnímu systému důvěřovali varovat, a měli by být opravdu na pozoru, až jim zase bude nějaká “lékařská autorita”  doporučovat očkování jako prospěšné a bezpečné, protože se potvrzuje, že v tomto systému na významných postech pracují, a zjevně ho i ovládají jedinci, kteří mají k pavědeckým postupům a šarlatánským praktikám velmi blízko a nejsou ani schopni racionálně vysvětlit svá rozhodnutí ve vrcholných řídících funkcích, takže působí zcela nekompetentně.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s